خطا!
انجام عملیات با مشکل مواجه گردید
موفقیت!
انجام عملیات با موفقیت به اتمام رسید
مریخ،سونامی،شهاب سنگ
سه شنبه - 16 مرداد 1398 - 12:18
برخورد شهاب سنگ به مریخ ممکن است باعث ایجاد اَبَرسونامی شده باشد.
تعداد خبر ثبت شده : 121
2 0
تعداد بازدید : 70

برخورد شهاب سنگ به مریخ ممکن است باعث ایجاد اَبَرسونامی شده باشد.

مقوله برخورد شهاب سنگ به مریخ موضوع جدیدی نیست اما مطالعاتی که اخیرا صورت گرفته، به این موضوع اشاره دارد که ممکن است میلیون‌ها سال پیش، در سطح مریخ، اقیانوس بوده باشد. براساس این مطالعات، به نظر میرسد همان شهاب‌سنگی که باعث ایجاد دهانه لومونوسوف (Lomonosov crater) در سطح مریخ شده، یک اَبَرسونامی عظیم را هم بوجود آورده که آثارش در سطح این سیاره، قابل مشاهده است. دهانه لومونوسوف یک آتش‌فشان با ارتفاع 120کیلومتری است و محققان هم معتقدند عمق اقیانوسی که اَبَرسونامی درش رخ داده، تقریبا همین میزان بوده است. نکته‌ای که نظر محققان را به خودش جلب کرده این است که شهاب‌سنگ‌هایی که با مناطق اقیانوسی کره زمین هم برخورد کرده‌اند، رفتاری مشابه با این برخورد شهاب سنگ به مریخ داشته‌اند.

این مطالعات، به این موضوع هم اشاره می‌کند که حفره عظیم موجود در بخش جنوبی دهانه لومونوسوف هم می‌تواند توسط همین اَبَرسونامی بوجود آمده باشد.

با اینکه محققان، دانشمندان و منجمان بسیار زیادی معتقدند که زمانی در سطح مریخ، اقیانوس وجود داشته، اما هرگز تئوری وجود اقیانوس در مریخ، ثابت نشده است. اما شاید این برخورد شهاب سنگ که میلیون‌ها سال پیش رخ داده، بتواند در آینده ثابت کند که واقعا در سطح مریخ، اقیانوس وجود داشته است. کشفی که اگر قطعی بشود، می‌تواند انقلابی در مقوله حیات در مریخبوجود بیاورد.

 

خبر
تصویر بالا، از دهانه لومونوسوف گرفته شده است. اگر این تحقیقات، اثبات بشوند، می‌توانیم با اطمینان بگوییم که میلیون‌ها سال پیش، دقیقا در همین نقطه‌ای که در تصویر میبینید، در مریخ اقیانوس وجود داشته است!
 
منبع: engadget mashable