خطا!
انجام عملیات با مشکل مواجه گردید
موفقیت!
انجام عملیات با موفقیت به اتمام رسید
خورشیدی،پنل
پنج شنبه - 18 مرداد 1398 - 0:29
اطلاعات جالبی درباره صفحات خورشیدی
تعداد خبر ثبت شده : 79
3 0
تعداد بازدید : 249

صفحهٔ خورشیدی از مونتاژ سلول‌های خورشیدی به وجود می‌آید. از آنجا که یک صفحهٔ خورشیدی مقدار محدودی انرژی تولید می‌کند، به همین دلیل تأسیسات شامل چند صفحهٔ خورشیدی هستند. صفحه‌های خورشیدی انرژی نورانی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند. صفحات خورشیدی، از ترکیبات نیمه هادی ساخته شده‌اند که وظیفه آن‌ها تبدیل انرژی نورانی خورشید به انرژی الکتریکی می‌باشد. این صفحات با نام فتوولتائیک (PhotoVoltaic) یا سولار (Solar) شناخته می‌شوند. صفحات فتوولتائیک (PhotoVoltaic) از نظر تکنولوژی به ۳ دسته تقسیم‌بندی می‌شوند.

مزایای صفحات فتوولتائیک نواری (Thin Film) چیست؟

صفحات فتوولتائیک نواری (Thin Film) بسیار سبک و باریک بوده و به همین علت از انعطاف‌پذیری بالایی در کاربردهای متفاوت برخوردار هستند. از نظر تکنولوژیکی جدیدترین نوع صفحات بوده و البته به دلیل نوع نیمه هادی‌های مصرفی در آن‌ها از بازده (راندمان) کمتری نسبت به صفحات کریستالی برخوردار هستند.

انواع سیستم‌های خورشیدی (Solar Panel) قابل اجرا کدام هستند؟

 

سیستم‌های خورشیدی (Photovoltaic) بر اساس نحوه استفاده به دو دسته متصل به شبکه (On Grid) و مستقل از شبکه (Off Grid) تقسیم‌بندی می‌شوند.

  1. کاربرد دسته اول (On Grid) بیشتر در مناطق شهری و نزدیک به شبکه برق استفاده می‌شود. از مزایای آن کاهش مصرف برق بوده و می‌تواند نیاز به انرژی را تا حد قابل قبولی در ساعات روز برآورده کند. در این حالت از باتری برای ذخیره استفاده نمی‌شود. در طی زمان آفتابی، برق تولید شده به شبکه تزریق شده و طبق قوانین دولت‌ها برق به شبکه به فروش می‌رسد. در زمان تاریکی هوا، برق از سمت شبکه به تأسیسات و ساختمان وارد می‌شود.
  2. دسته دوم (Off Grid) بیشتر در مناطق دور از شهر یا دور از شبکه برق کاربرد داشته و به‌طور کاملاً مستقل در طول شبانه روز وظیفه تأمین برق را بر عهده دارد. در این حالت به باتری نیاز است تا برق برای زمان تاریکی هوا ذخیره شود.

انواع کاربرد صفحات خورشیدی

 

  • سیستم‌های مستقل از شبکه سراسری برق
  • سیستم‌های متصل به شبکه سراسری برق
  • سیستم‌های هیبرید.

مقایسه سیستمهای مستقل، متصل و هیبرید با یکدیگر

 

در سیستم‌های مستقل تنها منبع تأمین‌کننده انرژی سیستم فتوولتائیک است.

در سیستم‌های متصل ضمن بهره جویی از مزایای شبکه سراسری برق از سیستم‌های P.V نیز جهت کمک به شبکه سراسری و جلوگیری از افت ولتاژ استفاده می‌گردد

در سیستم‌های هیبرید منابع تأمین‌کننده انرژی چندگانه و در صورت قطع هر کدام از منبع دیگر استفاده می‌گردد. در این مدل احتمال قطع برق به حداقل می‌رسد.

تفاوت سلول خورشیدی با صفحه خورشیدی چیست؟

از نظر عملکرد تفاوتی ندارند. از کنار هم قرار دادن تعدادی سلول خورشیدی (PV Cell) یک ماژول خورشیدی (PV Module) ساخته می‌شود. از قرار دادن چند ماژول خورشیدی (PV Module) در کنار هم یک صفحه خورشیدی (PV Panel) ساخته می‌شود که عموماً در مصارف بزرگ ردیف‌های زیادی از صفحه خورشیدی (PV Panel) در کنار هم قرار می‌گیرند و یک سری خورشیدی (PV Array) تشکیل می‌دهند.

 

تهیه شده در تیروز